Takiej murawy mogą nam zazdrościć! Najnowocześniejsze boisko w Polsce już OTWARTE!

Taka impreza zdarza się raz na 115 lat! A gdy podczas świętowania wielkiego jubileuszu można się także cieszyć z nowego, najnowocześniejszego w kraju boiska, to czego chcieć więcej! Pół tysiąca piłkarzy i piłkarek z czterech pokoleń w wieku od 6 do 71 lat wzięło udział w sobotę (11 czerwca) w wielkim otwarciu nowego boiska na 115-lecie MKS Skawa Wadowice. Na najnowocześniejszej murawie w Polsce pojawili się przedszkolaki i byli reprezentanci Polski, cheerleaderki i animatorzy. A na koniec przenieśliśmy się nawet do… Holandii!

Sportowe święto trwało od samego rana. Już o 8.30 najmłodsi uczestnicy wydarzenia zerwali symboliczną wstęgę i wbiegli na nową murawę, aby rozpocząć swoje turniejowe rozgrywki w kategoriach Skrzatów i Żaków.

Punktualnie o 10 rozpoczął się Memoriał Sławomira Świstka, z udziałem 12 drużyn orlików z Małopolski i Śląska, m.in. GKS Szombierki Bytom, w barwach których wychowanek Skawy Wadowice zagrał 50 meczów w ekstraklasie i strzelił trzy gole. Później reprezentował jeszcze takie kluby, jak m.in. Kalwarianka, Wigry Suwałki i Pelikan Łowicz. Sławomir Świstek zmarł rok temu, 18 czerwca, w wieku 53 lat po długiej chorobie.

Jako kolejne odbyły się o 13:30 turniej młodzików, a o 15:00 turniej trampkarzy. W tym samym czasie na sąsiednim boisku w meczu okręgówki drużyna gospodarzy Skawa Wadowice pokonała 9:0 LKS Zgoda Byczyna, w barwach którego występuje dawna gwiazda Wisły Kraków Ryszard Czerwiec.

Były reprezentant Polski znalazł się także w kadrze na mecz otwarcia: Oldboje Gminy Wadowice vs Oldboje Wisły Kraków, który rozegrany został o godzinie 17:00, zaraz po oficjalnym otwarciu i uroczystym przekazaniu kluczy do nowego boiska. Oprócz Czerwca, w drużynie Białej Gwiazdy wystąpili byli m.in. reprezentanci Polski Arkadiusz Głowacki i Piotr Brożek.

Wadowicki zespół tworzyli m.in. były piłkarz Skawy Wadowice, Legii Warszawa i Groclinu Grodzisk Wlkp. Igor Kozioł (ponad 250 meczów w ekstraklasie), urodzony w Wadowicach były piłkarz Podbeskidzia Damian Chmiel (ponad 100 meczów w ekstraklasie) oraz tacy piłkarze jak Maciej Żak, Bartosz Praciak, Bogusław Jamróz, którzy mają za sobą występy na poziomie II i III ligi.

Mecz rozpoczął wychowanek Skawy i były reprezentant Polski Stanisław Sobczyński, a na ławce trenerskiej zasiadł Mariusz Kondak z Wadowic – niedawny zdobywca Pucharu Polski jako asystent pierwszego trenera Rakowa Częstochowa. Przed spotkaniem i w przerwie meczu piłkarzy na murawie zagrzewały do boju cheerleaderki z jednego z najlepszych zespołów tanecznych w Polsce Cheerleaders Ergo Śląsk, które przygotowały niezwykłe pokazy artystyczne. Mecz komentował duet Paweł Panuśdr Konrad Meus, który historię Skawy i Wisły zna jak mało kto. Zaraz po starciu oldbojów nie zabrakło też wywiadów: przed mikrofonem stanęli Igor Kozioł i Arkadiusz Głowacki, a na murawie w międzyczasie kobieca reprezentacja Wadowic zmierzyła się z Akademią Kobiecej Piłki Wisłą Brzeźnica. Mecz zakończył się zwycięstwem dziewcząt z Brzeźnicy, które pokonały wadowicką drużynę 6:1.

Galeria zdjęć z meczu oldbojów gminy Wadowice i Wisły Kraków dostępna TUTAJ.

Oprócz licznych sportowych zmagań podczas całodniowej imprezy nie zabrakło też innych atrakcji. Od rana na stadionie funkcjonowała ogromna strefa gastronomiczna, zorganizowana przez Galicjankę, a od 14:00 wielka strefa zabaw dla dzieci, w której znalazły się dmuchańce, tory przeszkód dla dzieci, urządzenie do mierzenia siły strzału, animacje taneczne oraz tablice Quiz z pytaniami o historię Skawy Wadowice.

Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna Strefa Kibica. O 20:30 wszyscy uczestnicy wydarzenia zasiedli przed wielkim ekranem i obejrzeli transmisję meczu Ligi Narodów pomiędzy reprezentacjami Holandii i Polski. Biało-czerwoni na szczęście nie zawiedli i zakończyli mecz satysfakcjonującym remisem 2:2. W przerwie meczu reprezentacji nastąpiło także oficjalne włączenie oświetlenia na nowym boisku, na którym pod opieką jednego z animatorów dzieci mogły pograć w piłkę do późnych godzin nocnych.

Głównymi organizatorami całego wydarzenia były Gmina Wadowice i MKS Skawa Wadowice, a współorganizatorami: WCK Wadowice, LKS Olimpia Chocznia, PUKS Karol Wadowice, KS Zaskawianka Wadowice, LKS Iskra Klecza oraz Husaria Klecza Dolna.

Za wsparcie wydarzenia dziękujemy sponsorom: Maspex Wadowice, Galicjanka, WadowiceNET, Spółdzielnia Wizan, Mat-Bruk, Sigmadruk oraz Mrugacz Auto Serwis. Patronat honorowy nad imprezą objęli: członek zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas oraz burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Nowy obiekt na stadionie MKS Skawa Wadowice to pierwsze tego typu w Małopolsce i najnowocześniejsze w Polsce boisko ze sztuczną trawą IV generacji. Jako jedyne w Polsce spełnia wszystkie trzy istotne wymogi:

  • Po pierwsze, NAWIERZCHNIA boiska to sztuczna trawa IV generacji, która jest bezzasypowa, przyjazna środowisku, nowocześniejsza, łatwiejsza w utrzymaniu oraz dająca większy komfort gry.
  • Po drugie, pole gry ma WYMIARY 105 x 68 metrów, co jest zgodne z wytycznymi IFAB (International Football Association Board) dotyczącymi wielkości boisk do gry profesjonalnej,
  • Po trzecie, OŚWIETLENIE pionowe pola gry ma poziom natężenia 500 LX, co jest zgodne z przepisami licencyjnymi do rozgrywek piłkarskich na szczeblu centralnym.

Koszt budowy obiektu wyniósł blisko 4,5 mln zł, z czego aż 3,6 mln zł to dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Po niezwykle długiej, trwającej trzy lata potyczce, podczas której napotkaliśmy na niezliczoną ilość problemów do rozwiązania, dobrnęliśmy do końcowego gwizdka – wyznaje burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. – Za nami jednak dopiero pierwsza połowa tego dwumeczu. Kolejnym etapem będzie budowa nowego zaplecza sportowego – zapowiada.

Projekt i pozwolenie budowlane są już gotowe. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2023 roku, a jej koszt szacuje się na około 10 milionów złotych. Budynek stanie po drugiej stronie boiska głównego, naprzeciwko obecnych trybun. Będzie to dwupiętrowy obiekt o powierzchni ok. 600 m2, w którym znajdą się m.in. szatnie dla sportowców, pokoje dla sędziów i trenerów, magazyn, kotłownia, zaplecze kuchenne, pomieszczenia biurowe, siłownia, sala gimnastyczna i sala konferencyjna. W planach jest także coś dla kibiców, czyli budowa tarasu widokowego skierowanego w stronę płyty głównej i małej zadaszonej trybuny przylegającej do obiektu. Nowy budynek ma być przystosowany do organizacji meczów na poziomie 3 ligi.

Powrót do listy aktualności